CONTACT AREA 53

Area Officers Panel 69

Chairperson: Ed A.  |  740-602-6800  |  

Delegate: Stephen S.  |  614-323-1150  |  

Recording Secretary: Martha C.  |  614-581-8381  |  

Registrar: James C.  |  614-419-2219  |  

Treasurer: Diann N.  |  614-595-3546  |  

Web Administrator: Ann B.  |  614-589-7625  |  

Alternate Chairperson: Nita S.  |  614-395-8703  |  

Alternate Delegate: Donna K.  |  614-446-4433  |  

Alternate Recording Secretary: Bruce W.  |  614-301-8025  |  

Alternate Registrar: Joe M.  |  614-680-1153  |  

Alternate Treasurer: Tom D.  |  937-244-1761  |  

Alternate Web Administrator: Dan S.  |  614-370-1653  |  

Standing Committee Chairs

Archives Committee Chairperson: Position open  |  

Archivist: Tom V.  |  614-855-2305  |  

Cooperation with the Professional Community/Public Information Committee Chairperson: Matt W.  |  

Correctional Facilities Committee Chairperson: Brandi V.  |  614-632-8773 |  

Grapevine Committee Chairperson: Erin K.  |  

Group Services Committee Chairperson: Dan H.  |  614-301-0424  |  

Liaison Committee: Barbara M.  |  740-370-2525  |  

Mini-Conference Chairperson: Donna K.  |  614-446-4433  |  

Special Needs Committee Chairperson: Position open  |  

Treatment Facilities Committee Chairperson: Erica C.  |  614-537-6620 |  

District Committee

DCM Chairperson (DCMC): Marcia H.  | 614-589-1788  |

Alternate DCMC Chairperson: Don C.  |  740-464-7793  | 

District Committee Members (DCMs)

District 1: Garwood F.  |  937-216-9442  |  

District 2: No current DCM  | Contact Marcia H.  |  614-589-1788  |  

District 3: Dan C.  |  419-985-3112  |  

District 4: Kasie A.  |  614-832-2088  |  

District 5: No current DCM  |  Contact Marcia H.  |  614-589-1788 |  

District 6: Jeff N.  |  740-632-4832  |  

District 7: Ray C.  |  614-373-8195  |  

Districts 8/9: Greg M.  |  614-406-8619  |  

District 10: Bill Y.  |  614-270-0593  |  

District 11: Brenda B.  |  614-795-2108  |  

District 12: Tom D.  |  937-244-1761  |  

Districts 13/14: Cheryl A.  |  740-215-9691  |  

District 15: Ty D..  |  740-995-0120  |  

District 16: Tom C.  |  740-742-2017  |  

District 17: Shirley K.  |  304-593-3581  |  

District 18: Barbara M.  | 740-370-2525  |  

District 19: Terry U.  |  937-382-6180  |  

District 21: Mellisa B.  |  740-876-3659  |  

District 21 (Alternate): Don C.  |  740-464-7793  | 

District 22: Jillena R.  |  614-678-4765  |  

District 26: Steve B.  |  614-584-4029  |  

District 28: Taffy J.  |  614-505-6229  |  

District 30: David  F.  |  614-867-1587  |  

District 33: Nicholas B.  |  614-843-0517  |  

District 34: Kevin D.  |  614-206-3368  |  

District 37: Ossian McC.  |  614-900-6906  |  

MAILING ADDRESS

Area 53 General Service
PO Box 2131
Columbus, OH 43216